TEMA'da Gönüllü Olarak Çalışmak

Sürdürülebilir Enerji ve Kalkınma programının bir öğrencisi olarak CIES bünyesinde katıldığım bir programdı TEMA gönüllü çalışmam...

Sürdürülebilir Enerji ve Kalkınma programının bir öğrencisi olarak CIES bünyesinde katıldığım bir programdı TEMA gönüllü çalışmam... TEMA vakfında 1 aylığına da olsa gönüllü olarak çalışmak benim için paha biçilemez bir deneyimdi. Burada tanıştığım insanlar kendini topluma ve doğaya adamış kimseler için bir ilham kaynağı. Ben Çevre Politikaları bölümünde bulunduğum için bu bölümle daha yakından tanışma imkânım oldu. Bölüm başkanı Özgül Hanım, o kadar canlı ve içten ki peşine takılıp gittiğinizde çözemeyeceğiniz bir problem olmayacağını düşünebilirsiniz. Tabi ki bölümde ve vakıfta herkes tutkuyla doğa için çalışıyor, birçok kampanya ve proje yürütüyor. Kömür Üzer, Fıstığımız Bol Olsun, Suyunu Boşa Harcama projeleri bunlardan sadece birkaçı.

 

TEMA’da bulunduğum sürede bir saha kurul toplantısına da katılma imkânım oldu. Bu ayrıca değerli bir deneyim oldu benim için, yalnızca kurum içinde çalışan profesyonel gönüllülerle değil Türkiye’nin dört bir yanından bu işe gönül vermiş insanlarla bir araya geldim. Aynı zamanda Genç TEMA gönüllüleri de canla başla bu mücadeleye destek oluyor. Tüm bu gönüllülerin doğa için verdiği mücadeleyi görmek gerçekten de insanın içinde yeni umutlar yeşertiyor. Özellikle il gönüllülerinin yürütülen projelere yerel halkın katılımını sağlamasının ne denli önemli olduğunu gördüm bu toplantıda. Öyle güzel bir gönüllü ağı var ki en küçük köyün bile tüm insanlarına ulaşabiliyor bu güzel insanlar.

Bir STK deneyimi yaşamak, böyle tutkulu insanlarla tanışmak çok güzeldi. İlerleyen dönemlerde tekrar bir STK da profesyonel olarak bulunmak isterim. Ama her zaman bir TEMA gönüllüsü olacağım. TEMA Vakfı, büyük küçük herkesin gönüllü olabileceği ve olması gereken bir kurum. Çünkü onlar hepimiz için bu mücadeleyi veriyor, umut yeşertmeye devam ediyor.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2018 by CIES

  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge