Gönüllü Çalışma Günlüğü

17 Oct 2018

Temmuz 2018 tarihinde, Kadir Has Üniversitesi’nin İyi Yönetişimi Yakalamak adlı projesine başvuru yaptım. Proje kapsamında 3. Sektör hakkında bilgi ve deneyim kazanmayı, böylece gelecekte kariyerime daha emin bir yön vermeyi planlıyordum.

Temmuz 2018 tarihinde, Kadir Has Üniversitesi’nin İyi Yönetişimi Yakalamak adlı projesine başvuru yaptım. Proje kapsamında 3. Sektör hakkında bilgi ve deneyim kazanmayı, böylece gelecekte kariyerime daha emin bir yön vermeyi planlıyordum. Uluslararası İlişkiler bölümünde okumakta olduğumdan gönüllü çalışmamı alanımla ilgili bir kurumda gerçekleştirmek istiyordum. Bu nedenle başvurum sırasında TESEV kurumunun ilk önceliğim olduğunu belirttim.


Yine Temmuz ayı içinde TESEV’e görüşme için çağrıldım. Bu görüşme sırasında bana sunulan iki proje arasından, ben, saha araştırması içerikli bir projeyi seçtim. Böyle bir tercihte bulunmamın sebebiyse daha önce hiç saha araştırması yapmamış olmam ve kendimi tanımak ve sınamak istememdi. Gün içerisinde işe alındım ve böylece gönüllü çalışmaya başlayacağım tarih için heyecanla beklemeye başladım.


Gönüllü çalışmam 4 Eylül 2018 tarihinde başladı. İlk gün TESEV’in Beşiktaş’ta bulunan ofisinde bir oryantasyon gerçekleştirdik. Burada ekip arkadaşlarımla tanışıp, gönüllü olduğumuz projenin nasıl işleyeceği ve görevlerimizin neler olduğu konusunda tartıştık.  Proje içerik olarak Sultanbeyli ilçesinde ki anaokulu, hastane ve parkların gezilmesi, buralarda yetkili kişilerle konuşup, ilçede ikamet edenler ile anket yapılması ve kaldırım ve yaya yollarının incelenmesini kapsıyordu. Oryantasyon esnasında, ilçenin uzak bir mesafede olmasının yaratmış olduğu ulaşım sorunu, ilçeye varıldığında nasıl bir rota izleyeceğimiz ve veri toplamak için kullanacağımız uygulamanın nasıl çalıştığı gibi sorular cevaplandı ve kafa karışıklığımız bir ölçüde giderilmiş oldu.


Saha araştırması için ilk 12 Eylül 2018 tarihinde yola koyulduk. Sultanbeyli’de işbirliği yapacağımız Strateji Geliştirme Müdürlüğüne uğradık. Burada yetkilerle görüşüp bize ulaşım ve ziyaret edeceğimiz kurumlarda ki yetkililer ile konuşma hususunda yardımcı olmalarını istedik. Öğlen ilk saha çalışmamızı gerçekleştirmek niyetindeydik. Yakınlarda ki bir parka gidecek ve burada ki sorunları Koboo adlı veri toplama sahasına ekleyecektik. Ancak ani gelen sağanak yağışla çalışmamız başlayamadan sona erdi. Yağmur’un geçmesini beklemek bir buçuk saatimizi aldığı gibi günümüzün çoğu da gitmişti. Ayriyeten hava durumu bütün haftayı yağmurlu gösteriyordu. Böylece işi haftaya pazartesiye ertelemeye karar verdik. Saha araştırmasına meraklı olan bir insanın esnekliğe ne kadar ihtiyacı olduğunu o zaman anlamış oldum.


17 Eylül 2018 tarihinde saha çalışmamız başladı. Şunu belirtmeliyim ki sahaya ciddi anlamda inene kadar kafa karışıklığınız asla yüzde yüz kaybolmuyor. Ancak tecrübelerle, zamanla bir şeyler oturmaya başlıyor. Örneğin ilk araştırmamızı yaparken şunu fark ettik: Koboo uygulamasına verileri işlemek hem zaman alıyordu hem de dikkat dağıtıyordu. Bu aşamada herkes kendine en cazip gelen yöntemi kullandı. Ben bir stajyer arkadaşımla eski usul kağıt-kalem yöntemini kullandım :D Sanırım bu sektörde çalışmanın bir yanı da yeri geldiğinde bir yandan deneyim kazanırken, bir yandan farklı yolları denemekten çekinmemek. 


İlk gün heyecanlı ve telaşlı geçti ama ikinci günden itibaren işi kapmaya ve hızlanmaya başladık. Her sabah Strateji Geliştirme Müdürlüğünde buluşup haritalar üzerinden birbirimize alan paylaşımı yaptık. Daha sonra herkes üzerine düşen rotalarının üzerinden geçip, bölgelerine dağıldı. Çalışmaya başlamadan önce Sultanbeyli’de güvenliğimiz konusunda endişe duyuyorduk ama sonradan fark ettim ki bu endişe yersizmiş. Pek çok arka mahallelere uğramış olmamıza rağmen başımıza kötü bir şey gelmedi. Üstelik Sultanbeyli sakinleri çok sıcakkanlı ve ilgiliydi. Gün içinde hepimizin tanıştığı ve sorunlarını dinlediği pek çok insan oluyordu. İnsanlar boynunuzda bir yaka kartı ve elinizde kalem kâğıt görünce yanınıza gelip ne ile uğraştığınızı soruyor, kimi şikâyetlerini dizmeye başlıyor kimi ise çalışmamızı takdir ediyordu. Daha önce hiç uğramadığım bir ilçedeydim ve insanlarla yüz yüze iletişim tecrübelerim sınırlıydı. Ancak buna rağmen işimi yaparken hiç zorlanmadım ve aksine yardım gördüm. Eğer saha araştırmasına meraklı iseniz kendinizi güvenli alanınızdan dışarı atmanız ve çevreyi tanımanız gerekiyor. Bu sayede iletişiminiz kuvvetleniyor.


Hafta içinin son günlerine doğru yorulmaya başlıyorsunuz. Her gün iki mahalle gezmek yorucu bir iş… Fedakârlık ve azim gerektiriyor. Bu anlamda da başlayacağınız işte, size en güzel motivasyonu getirecek ve bir adım öteye taşıyacak nokta hevesli olmanızdır. Biraz merak da bunun cabası…
 

 

Sonuç
Gönüllü çalışma kapsamında hem 3. Sektör’de çalışmanın zorluklarına hem de keyif verici yanlarına şahit oldum. Bu anlamda da kim, ne olmak ve ne yapmak istediğimi anlamam konusunda yardımcı olduğunu belirtmeliyim. TESEV gibi köklü ve başarılı bir kurumda gönüllü çalışmayı deneyimlediğim için çok mutluyum. Bu yazımın saha araştırmasına ve 3. Sektör çalışmalarına meraklı bütün öğrenci arkadaşlarıma yardımcı olmasını dilerim.

 

http://www.khas.edu.tr/abaum/279
http://tesev.org.tr/tr/

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2018 by CIES

  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge