Güçlü Bir Sivil Toplum için, Güzel Bir Proje Örneği: İyi Yönetişimi Yakalamak

4 Sep 2018

Sivil topluma gönül vermiş olmakla beraber, ihmal edilen bu alanda araştırmalar gerçekleştirmek ve projeler üretmek isteyen bir kişi olarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Sivil topluma gönül vermiş olmakla beraber, ihmal edilen bu alanda araştırmalar gerçekleştirmek ve projeler üretmek isteyen bir kişi olarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

 

Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra profesyonel ilk iş deneyimim sivil toplum alanında başladı. Mülteci alanında psiko-sosyal destek çalışmaları ile başladığım bu yolda, çeşitli projeler ve gönüllü çalışmalar deneyimlediğim 9 aylık süreçte CIES-STK Clinique ile tanışmak muhteşem bir zenginlikti benim için. İlk katıldığım programda, mekanın pozitif enerjisi ile birlikte sevgili Fikret Toksöz’ün kendi deneyimleri ile aktardığı 150 yıllık sivil toplum geçmişi beni alıp başka diyarlara götürmeye yetti. Evet, zaman yetmedi belki, buna rağmen müthiş bir deneyim aktarımı hatta tarih aktarımını elde edebilmek fazlasıyla değerliydi. Sivil toplum alanında kariyer planlaması içerisinde bir gencin temel eksikliğinin doğru bilgi, yöntem, method ve deneyim eksikliği olduğuna inanıyorum, benim de şu an hala hissettiğim gibi. "İyi Yönetişimi Yakalamak" projesi bu açıdan gençler için bulunmaz bir nimet! Katıldığım 4 program sürecinde (MATRA Bursuna teşekkürlerimi borç bilirim) İGAM, TESEV, TOG gibi yerel kuruluşlarının çalışmalarını ve sivil toplumda anahtar nokta diyebileceğim yöntemleri keşfetme fırsatı yakaladım. UNHCR ve UNDP ile birlikte sadece yerel değil global olarak sivil toplumun ne kadar önemli olduğunu ve yapmamız gereken hala çok çalışmanın olduğunu farkettim. Tüm bunlarla birlikte soru-cevap ve tartışma imkanlarının sağlanması ve interaktif bir ortam yaratma uğraşı sayesinde katılımcı kişilerden de çok fazla deneyim ve bilgi edinme fırsatı yakaladım. Bunlarla birlikte, akademik alandan katılan konuşmacılar sayesinde yaptığımız işin bilimsel yönünün ne kadar önemli olduğunu tekrar anladım. Tüm hepsi ayrı başlık halinde fazlasıyla değerliler.

 

Proje yönetimi, iyi yönetişim, Türkiye’de Göç ve sürdürülebilir kalkınma eğitim programları sayesinde kendime kattığım çok fazla deneyimin olduğuna inanıyorum. Başta Güzin olmak üzere, proje de emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim. Türkiye’de sivil toplumun gelişmesi adına “İyi Yönetişimi Yakalamak” projesinin çok değerli bir çalışma olacağına inanıyorum.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2018 by CIES

  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge