DUYURULAR

save-the-date-calismasi-9 (2).jpg
‘’İyi Yönetişimi Yakalamak: Sivil Toplum ve Gençliğin Güçlendirilmesi Projesi Basın Konferansı-Paneli’’ 

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Araştırma Merkezi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Matra Programı tarafından desteklenen ‘’İyi Yönetişimi Yakalamak: Sivil Toplum ve Gençliğin Güçlendirilmesi’’ projesinin basın konferansını 24 Nisan 2019 tarihinde, 10.00 - 12.00 saatleri arasında, Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlendi.

anket_görseli.png
İyi Yönetişimi Yakalamak Projesi Paydaşları İçin Mini Anket

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), ''İyi Yönetişimi Yakalamak: Sivil Toplum ve Gençliğin Güçlendirilmesi'' projesi kapsamında, 6 sorudan oluşan bir ''mini anket'' hazırladı. Güçlü bir sivil toplumun demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğu öncülüne dayanarak sivil toplum kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan proje, Hollanda Başkonsolosluğu Matra Programı İstanbul / Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilmektedir. 

16-nisan-logo.jpg
“STK’lar İçin Gönüllü Yönetimi Ve Motivasyonu” Başlıklı CIES STK Clinique Eğitimi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK’lar için Gönüllü Yönetimi ve Motivasyonu’ ile devam etti. Eğitim, 16 Nisan 2019 tarihinde verildi. Eğitimin ilk kısmında; TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Başak Yalvaç Özçağdaş, gönüllülerle çalışma ve gönüllü motivasyonu konusuna bir giriş yapacak ve örneklerle konuyu anlaşılır kıldı. İkinci bölümde, gönüllü yönetimi ve motivasyonu konusunda uygulama temelli bir atölye çalışması yapıldı.

2-nisan-logo.jpg
"STK'lar İçin Çatışma Çözümü ve Müzakere" İsimli CIES STK Clinique Eğitimi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK’lar için Çatışma Çözümü ve Müzakere’ ile devam etti. Eğitim, 2 Nisan 2019 tarihinde verildi. Eğitimin ilk kısmında; Conflictus Eğitim ve Danışmanlık’tan Eğitmen ve Kurucu Ortak Elif Kalan, Çatışma Çözümü’ne bir giriş yaptı. Bu bölümde, çatışma ve çözüme dair temel yaklaşımlardan ve analiz yöntemlerinden bahsedildi. İkinci bölümde, müzakerenin temelleri, interaktif bir oyun ile işlendi.

20-mart-logo.jpg
"STK'lar İçin Kampanya Tasarımı" Eğitimi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK’lar için Kampanya Tasarımı’ ile devam etti. Eğitim, 20 Mart 2019 tarihinde verildi. Eğitimin ilk kısmında; CIES STK ve Medya İlişkileri Uzmanı Özgür Gürbüz sivil toplum kampanyalarının temel stratejileri, savunuculuk, bilinçlendirme ve sosyal medya kampanyaları üzerine konuştu. Eğitimin ikinci kısmındaki atölye çalışmasında, katılımcılar bir kampanya tasarladılar.

12-mart-logo.jpg
"STK'lar İçin Proje Bütçelendirme" Eğitimi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK'lar İçin Proje Bütçelendirme’ ile devam etti. Eğitim, 12 Mart 2019 tarihinde verildi. Eğitimi; Proje Evi AB Uzmanı ve Danışman Esra Ege yönetti. Program, örnek bir proje üzerinden bütçe bileşenlerinin tanımlanması ile başladı. Bütçe yazımında ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunları giderme yöntemleri ve bütçe yazımının olmazsa olmaz özelliklerinin tartışıldığı bölüm ile sona erdi.  

26-subat-logo.jpg
“Proje Yönetimi" Eğitimi 26 Şubat 2019'da Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘Proje Yönetimi’ ile devam etti. Eğitim, 26 Şubat 2019 tarihinde verildi. Eğitimi; Proje Evi Yönetim Kurulu Başkanı Ceren Uzel ve Çevre Mühendisi ve Atık Yönetim Uzmanı Zeynep Boratav yönetti. Program, örnek bir proje üzerinden proje bileşenlerinin tanımlanması ile başladı. Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ile devam eden eğitim, proje yazımında ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunları giderme yöntemleri sona erdi.  

20-subat-logo.jpg

“Stk’lar İçin Etkin İletişim Eğitimi" 20 Şubat 2019'da Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK’lar için Etkin İletişim’ ile devam etti. Eğitim, 20 Şubat 2019 tarihinde verildi. Eğitimin ilk kısmında; CIES STK ve Medya İlişkileri Uzmanı Özgür Gürbüz ve Greenpeace Akdeniz Dijital Kampanya Sorumlusu Barış Eceçelik, STK’lar için iletişimin temel stratejileri ve dijital iletişim konuları hakkında bilgi verdi. Eğitimin ikinci kısmında ise katılımcıların basın bülteni ve dijital iletişim içerikleri oluşturdukları bir atölye çalışması yer aldı.

24-ocak-logo.jpg
“Stk’lar İçin Etkin Medya İlişkileri” Başlıklı CIES STK Clinique Eğitimi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘STK’lar için Etkin Medya İlişkileri’ ile devam etti. Eğitim, 24 Ocak 2019 tarihinde verildi. Eğitimin ilk kısmında; CIES STK ve Medya İlişkileri Uzmanı Özgür Gürbüz, iletişim birimlerinin yapısı nasıl kurgulanmalı, kurum içi dil birliğinin önemi ve iletişimde hedef kitle seçimi ve medya ilişkileri konularına değindi. Eğitimin ikinci kısmında, katılımcıların sivil toplum örgütlerinde iletişim birimi oluşturdukları bir atölye çalışması yer aldı.

ULAS5789-1280x820.jpg
İklim Değişikliği mi, İklim Krizi mi? Bu Mesele Bize Kutup Ayıları Kadar Uzak

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen panelde, iklim değişikliği ve medyanın rolü hakkında konuşan gazeteci Melis Alphan, “İklim haberlerinin yanına bir kutup ayısı yerleştirmekten öteye geçmeyen bir habercilik algısı hakim. Sanki iklim krizi sadece buzullarda yaşanıyor ve bize kutup ayıları kadar uzakmış gibi veriliyor.” dedi.

Screen Shot 2018-12-24 at 13.55.51.png
Türkiye'de Göç-II Başlıklı Eğitim Programımız

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri ‘Türkiye’de Göç-II’ ile devam etti. Eğitim, İGAM (İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi) işbirliğiyle 15 Ocak 2019 tarihinde düzenlendi.

image001.png
21 Aralık 2018: Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerinde Sivil Toplum ve Medyanın Rolü

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Kadir Has Üniversitesi B-522 sınıfında 21 Aralık Cuma günü 10:00-13:00 saatleri arasında, ‘’Uluslararası İklim Değişikliği Müzakerelerinde Sivil Toplum ve Medyanın Rolü’’ başlıklı bir panel düzenledi.

Ekran Resmi 2018-11-06 10.30.07.png
Proje Asistanımız Güzin Aycan Öztürk "Turuncu Kadınlar" Etkinliğinde

Proje Asistanı Güzin Aycan Öztürk, Hollanda Krallığı’nın İstanbul Büyükelçiliği tarafından 12 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen ‘Turuncu Kadınlar’ etkinliğine katıldı. Öztürk, bu etkinlikte projeyi tanıtma ve İstanbul’daki başarılı kadınlarla tanışma imkanı buldu. Bu etkinliği düzenledikleri ve davet ettikleri için Konsolosluğu’a teşekkürlerimizi sunarız. 

WhatsApp Image 2018-10-31 at 15.49.53.jp
Ekibimizle Birlikle "Atık" Sergisini Ziyaret Ettik

Proje ve CIES ekibi olarak, 31 Ekim 2018 tarihinde Hollanda Krallığı’nın İstanbul Büyükelçiliği’ndeki ‘Atık’ sergisini ziyaret ettik. Atıkların yeniden kullanımı ve ekonomiye katkılarına dair yeni bakış açıları kazandık. Misavirperverlikleri için Konsolosluğa ve Sn.Naomi Chouinard’a teşekkürlerimizi sunarız.

WhatsApp Image 2018-10-31 at 15.49.53.jp
Ekibimizle Birlikle "Atık" Sergisini Ziyaret Ettik

Proje ve CIES ekibi olarak, 31 Ekim 2018 tarihinde Hollanda Krallığı’nın İstanbul Büyükelçiliği’ndeki ‘Atık’ sergisini ziyaret ettik. Atıkların yeniden kullanımı ve ekonomiye katkılarına dair yeni bakış açıları kazandık. Misavirperverlikleri için Konsolosluğa ve Sn.Naomi Chouinard’a teşekkürlerimizi sunarız.

“Toplumsal Cinsiyet ve Çatışma Çözümü" Eğitimi 15 Kasım 2018 Tarihinde Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES)tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri “Toplumsal Cinsiyet ve Çatışma Çözümü” ile devam etti. Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi işbirliğiyle 15 Kasım 2018 tarihinde, 09.30-13.00 saatleri arasında düzenlendi.

“Sürdürülebilir Kalkınma-II” Eğitimi 01 Kasım 2018 Tarihinde Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri “Sürdürülebilir Kalkınma-II” ile devam etti. UNDP IRH (İstanbul Regional Hub) işbirliğiyle 1 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşti. Eğitimin İngilizce olarak yapıldı.

Projemiz Araştırma Stajyeri Arıyor!

Projemiz, araştırma çalışmaları ve etkinliklerde görev almak üzere ‘’Araştırma Stajyeri’’ arıyor. 

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile Hukuk Fakültesi’nin; 4.sınıf, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri bu fırsattan yararlanabilirler. Son başvuru tarihi 22 Ekim 2018.

“İnsan Hakları” Eğitimi 17 Ekim 2018 Tarihinde Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri “İnsan Hakları” ile devam etti. Yurttaşlık Derneği işbirliğiyle 17 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen eğitimi, İştar Gözaydın verdi.

26-28 Ekim 2018 Tarihleri Arasında “Genç Liderler” Eğitimi Düzenlendi

Gençlerin toplum ve iyi yönetişimdeki merkezi konumuna katkı vermek ve onların daha etkin katılımını desteklemek üzere tasarlanan “Genç Liderler” eğitimi, katılımcıların bilgilerini arttıracak, becerilerini kuvvetlendirecek bir program sundu. “İyi Yönetişimi Yakalamak” projesi kapsamında gerçekleştirilen üç günlük eğitim, alanında uzman eğitmenler tarafından 26-28 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul’da verildi. 

“Dijital Liderlik” Eğitimi 25 Eylül 2018 Tarihinde Düzenlendi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından yürütülen STK Clinique eğitimleri “Dijital Liderlik”le devam etti. Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’yle (TKSSD) birlikte 25 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen eğitimi, dijitalleşme, liderlik ve eğitim konularında uzmanlaşan Gökhan Yücel verdi.

“Psikolojik İlk Yardım” Eğitimi 12 Eylül 2018 Tarihinde Düzenlendi

Acı ve insani olarak zor durumdaki kişilerle ilgilenen kişilerin, kendilerini kriz durumlarında psikolojik olarak sağlıklı tutmaları zorlaşmaktadır. Bu sebeple 12 Eylül 2018 tarihli STK Clinique, “TÇD (Travma Çalışmaları Derneği)” eğitim ortaklığıyla “Psikolojik İlk Yardım” eğitimi düzenlemiştir ve Psikolojik İlk Yardım ve Öz Bakım” konusuna odaklanmıştır.

28-30 Eylül 2018 Tarihleri Arasında "Uyuşmazlık Çözümü ve Anlaşma İnşası Eğitimi" Düzenlendi

İyi yönetişim, tanımı gereği ilgili tüm aktörlerin süreçlere katılımını gerektirir. Bu sebeple CIES, gençlerin müzakere ve uyuşmazlık çözümü yeteneklerini güçlendirip anlaşma inşası için etkin birer aktör olmalarını sağlamak amacıyla, 28-29-30 Eylül 2018 tarihlerinde “Uyuşmazlık Çözümü ve Anlaşma İnşası” eğitimi düzenledi.

“Bölgesel Kalkınma Politikaları” Eğitimi (Habitat Derneği Eğitim Ortaklığıyla) 10 Temmuz 2018 Tarihinde Gerçekleştirildi

Kalkınma konusu, Türkiye’de faaliyet gösteren STK’lar için en dikkat çekici konulardan biri olmuştur. 10 Temmuz 2018 tarihli STK Clinique, bu konuda fon veren ve büyük projeler yapmış iki farklı kurumdan temsilciyi ağırladı.​

“Siber Güvenlik” Eğitimi 18 Haziran 2018 Tarihinde Gerçekleştirildi

18 Haziran 2018 tarihinde, CIES STK Clinique, Kadir Has Üniversitesi Siber Güvenlik ve Kritik Altyapı Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile “Siber Güvenlik” başlığında bir eğitim düzenledi.

“Proje Yönetimi” Eğitimi 29 Mayıs 2018 Tarihinde Gerçekleştirildi

Proje Yönetimi, sivil toplum kuruluşlarının (STK’ların) değişim için ortaya koydukları projelerin; belirli bir bütçe, insan kaynağı ve süre içerisinde başarılı sonuçlanmasını sağlamak için hayatî öneme sahip bilgi ve beceridir. Bu amaçla, 29 Mayıs 2018 tarihinde, CIES CTK Clinique, TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) işbirliği ile “Proje Yönetimi” başlığında bir eğitim düzenledi.

22 Haziran 2018, STK Clinique Etkinliği: Kentleşme ve Sürdürülebilir Şehirler (WRI Türkiye Ortaklığı ile)

22 Haziran 2018'deki eğitimimizde WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ile ortaklaşa Kentleşme ve Sürdürülebilir Şehirler üzerinde yoğunlaştık. WRI Türkiye Sürdürülebilir Kentler Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Müdürü Dr. Çiğdem Çörek Öztaş, Yaşanabilir Kentler ve Ulaşım Çözümlerine odaklandı.

STK'lar için İhtiyaç Analizi Çalıştayı, 5 Haziran 2018 Tarihinde Gerçekleştirildi

CIES sivil toplum ve araştırma merkezlerindeki kilit aktörlerin katılımıyla, sivil toplum kuruluşlarında değişen ihtiyaçları tespit etmek, öncelikli eğitim ve kapasite geliştirme alanlarını belirlemek ve yapıcı diyaloğu teşvik edebilmek amacıyla 5 Haziran 2018 tarihinde bir İhtiyaç Analizi Çalıştayı düzenledi. Bu çalıştay, temelde STK’ların kapasitelerini hedefleyen 2 ana konuya odaklandı: Kurumsal Kapasite ve İnsan Kaynağının niteliği.

STK Clinique: Sürdürülebilir Kalkınma Eğitimi 18 Nisan 2018 Tarihinde Gerçekleşti

“Sürdürülebilir Kalkınma ve 2030 Gündemi” üzerine “UNDP İstanbul Bölge Merkezi” ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki “Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı” işbirliğinde,18 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

22 Mayıs 2018 Etkinliği: STK Yönetişimi

Sivil toplum kuruluşları (STK’lar) için iyi yönetişimi benimsemek, kurumlarına duyulan güveni artırmanın, daha kapsayıcı kararlar alabilmenin ve sürdürülebilir bir geleceği inşa etmenin anahtarlarındandır. Bu yaklaşımla; Argüden Yönetişim Akademisi işbirliği ve “STK Yönetişimi” başlığı ile 22 Mayıs 2018 tarihinde bir eğitim düzenledik. Bu eğitim ile STK’lardaki organizasyon ve insan kaynağı konularının geliştirilmesini sağlamayı ve STK’ların daha etkin işlemesini hedefledik.

Türkiye’nin Önde Gelen Sivil Toplum Kuruluşlarında Gönüllü Çalışma İmkanı

Proje kapsamında, gençliğin sivil toplum ile ilişkisine katkı sağlamak; gençlerin STK’ların işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalarını ve bu kuruluşlarda deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla, gönüllü çalışma imkanı sunulacaktır. 20 iş gününü kapsayan bir program dahilinde, 6 gencin, Türkiye’de faaliyet gösteren STK’larla tanışması, çalışma kültürünü gözlemlemeleri ve katkı vermeleri hedeflenmektedir.

“İyi Yönetişimi Yakalamak: Sivil Toplum ve Gençliğin Güçlendirilmesi” Projesi Blog Yazılarını Kabul Ediyor!

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları (CIES) bünyesinde gerçekleştirilen projemizin websitesinde yayınlanmak üzere blog yazılarını kabul etmeye başladığımızı mutlulukla duyuruyoruz.

Gençlik Komitesi Rektörle Buluştu

24 Nisan'da Gençlik Komitesi temsilcileri projeyi, komiteyi tanıtmak, sivil toplum ve gençlik hakkında yapılacak araştırmanın pilot çalışmasını Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle gerçekleştirmek için Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ile bir araya geldi. Rektör, grubu dostane bir ortamda memnuniyetle karşıladı ve çalışmayı destekleyeceğini belirtti.

Danışma Kurulu ve Uluslararası Üst Düzey Yuvarlak Masa Toplantısı 11 Nisan 2018'de Gerçekleştirildi

Yüksek Danışma Kurulu ilk toplantısını 11 Nisan’da gerçekleştirdi. Komite; çevre, eğitim, göç, liderlik ve sivil toplum gibi toplumsal konularda entelektüel ya da aktif olarak yer alan Türk toplumunun önde gelen üyelerinden oluştu.

8 Mayıs 2018 Etkinliği: Türkiye’de Göç

Türkiye göç alan ve göç veren bir ülke olarak nitelendirilir ve özellikle son dönemde bölgesel çatışmalardan kaynaklanan insan hareketliliği; ulusal, bölgesel ve uluslararası alanda ülkemiz ve uluslararası kuruluşlar için önemli bir gündem konusu olmuştur. 8 Mayıs 2018 tarihli ve IGAM eğitim ortaklığıyla düzenlenen ‘STK Clinique’ eğitimimiz de “Türkiye’de Göç” başlığıyla bu konuyu derinlemesine incelemeyi amaçladı.

30 Nisan 2018 Etkinliği: İklim Değişikliği – Uluslararası Süreçlerden Yerele Doğru

30 Nisan 2018 tarihli STK Clinique eğitim programı, sivil toplumu odaklayarak “İklim Değişikliği: Uluslararası Süreçlerden Yerele Doğru” başlığıyla ve TEMA eğitim ortaklığıyla, akademik bilgiyi uluslararası ve yerel süreçlerle birleştiren içerikte düzenlenmiştir.

  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge

© 2018 by CIES